חיזוק בניינים

חיזוק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה

אנשי מקצוע ומומחים אחרים מזהירים כי בניינים אשר נבנו לפני שנת 1980, אינם די עמידים לרעידות אדמה. כך, המון פעמים מגלים דיירים אחרים כי המבנה בו הם גרים מועמד לפרוייקט תמ"א 38, שמטרתו לבצע עבודות חיזוק יסודות בניין.

הטכניקות המובילות ביותר בהן עושים שימוש על מנת לחזק את המבנים מפני רעידות אדמה הן מגוונות וכוללות כמה אפשריות: ראשית, ניתן לבצע עיבוי והגדלה של חתכי העמודים, של הקורות והקירות באמצעות עטיפה בבטון. בנוסף, ניתן להוסיף קירות מבטון מזוין המשתלבים בין עמודים שהינם כבר קיימים ובין חדר ממ"ד.

ניתן לבצע את החיזוק באמצעות טכניקות בודדות, או באמצעות שילוב של כמה מהן. דרך נוספת לחיזוק הינה הוספה של מערכת אלכסונים מפלדה, או הוספה של מסגרת בטון או פלדה אל תוך מערכת המבנה. עלות חיזוק בניין לרעידת אדמה תיקבע על סמך השיטה או השיטות הנבחרות בבניין שלכם ועל פי חוות דעת מקצועית באשר למענה הראוי והמתאים ביותר למבנה המדובר.

איך יודעים עם צריך לחזק את המבנה?

ובכן, יש בניינים שפשוט אפשר לראות את זה בבירור, למשל כאשר אריחים מתחילים ליפול או להיות רופפים מהקירות הפנימיים או החיצוניים של הבניין או למשל כאשר יש חריצים עמוקים או למשל שחלקי טיח מתחילים להתרופף. בנוסף, יש בניינים שפשוט לא עומדים בתקן של רעידת אדמה ואז במקרה של רעידת אדמה המבנה נמצא בסכנת קריסה ממשית.

יחד עם זאת, מאוד לא מומלץ להגיע לשלב הזה שבו מוציאים למבנה שלכם צו מבנה מסוכן ולכן כדאי לפעול על פי הכלל הבא: במידה והמבנה שלכם הוא מבנה ישן, והכוונה בישן היא למבנה בן 30 שנה או יותר, עליכם לשים לב לכל סממן שיכול להצביע על חולשה מבנית. סממן כזה יכול לכלול: התנתקות וצניחה של אריחי חיפוי חוץ, הופעת סדקים עמוקים שעוברים את שכבת הטיח וחודרים אל הבטון, הופעת פגמי בטון משמעותיים עם ברזל חשוף בחזית המבנה, מרצפות שמתחילות להתנדנד ולהתנתק ממקומן בהיקף שהוא אינו מקומי בלבד וכל סממן אחר שלא אמור להופיע במבנה חזק.